Zapraszam do dyskusji o kobiecości

Cóż to takiego „kobiecość”?

Stanęłam w obliczu ogromnego wyzwania powołując do życia It’s Our One Life. Nie czuję się w roli autorytetu, który teraz ex cathedra będzie wypowiadać mądrości i pouczać Kobiety co mają robić, by osiągnąć… no właśnie, co? Rozmawiałam o tym z moim domowym Animusem i On, swoim męskim analitycznym umysłem, zadał mi kilka cennych pytań. Jak rozumiem Kobiecość? W jakich obszarach chciałabym się poruszać?

Zachęcam Was, moje Drogie, do dyskusji w komentarzach, a ja tu przedstawię w kilku zdaniach moje przemyślenia o sprawie.

CIAŁO

Bez wątpienia płeć wyraża się głownie poprzez ciało. Nasze kobiece ciała przez wieki podlegały nadużyciom, przemocy, wymogom i zahamowaniom. Mamy je wyklęte i nie zrozumiane. Nie dotyczy to jedynie seksualności, ale żywego, głębokiego kontaktu z tym cudem natury na poziomie jedzenia, higieny, wyglądu, zdrowia, ruchu, macierzyństwa, cyklu miesięcznego, starości i młodości.

SEKSUALNOŚĆ

Seksualność, swoboda w jej wyrażaniu, a zarazem odnalezienie granic dla poszanowania każdego „nie” i każdego „tak”, jakie w sobie słyszę.

DBAŁOŚĆ O NATURĘ

Mieszkając w miastach mało to czujemy, jednak natura Kobiety jest blisko spleciona z rytmem przyrody, rytmem Ziemi. To Anima pragnie chronić wszelkie życie, chce dbać o planetę, czystość wód, przetrwanie gatunków. Ja osobiście do kontaktu z przyrodą tęsknię najbardziej i najtrudniej mi jej w codziennym pędzie dotrzeć, by odzyskać jej czucie w komórkach ciała.

ANIMA I ANIMUS

Jung opisał Animę i Animusa jako nasze wewnętrzne archetypy, które każdy z nas nosi w sobie. Każda z nas ma w sobie Animusa, który dąży twardo do celu i Animę, która miękko jest potencjałem dla kreacji. Współcześnie istniej tak głęboka schizma pomiędzy Kobietami i Mężczyznami, zarówno w naszym wnętrzu jak i na zewnątrz, że walczymy ze sobą, z wrogością, zamiast się poznać, pokochać na nowo i zatańczyć wzajemny taniec przenikania.

DOM

Każda z Kobiet ma w sobie instynkt wicia gniazda, choć różnie możemy to postrzegać i realizować. Jedne z nas pragną dzieci, inne szukają domu w podróżach. Moja nauczycielka zen zadaje czasem pytanie :”gdzie jest dom”?

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Biznes, pieniądze, inicjatywy, firmy… Co raz częściej słychać o pięknych kobiecych firmach, które mogą trwać i przynosić satysfakcję. To nie wstyd, że pragniemy być bogate i umiemy to zrobić same, własną siłą, pomysłowością i energią. Prawda?

SZTUKA

Kobiecość to intuicja, sztuka, wyrażanie… Pisać, malować, śpiewać, gotować, tańczyć, haftować, szydełkować, szyć, lepić… Nasze dłonie domagają się materiału do kreacji.

RÓWNOŚĆ WOBEC ŻYCIA

To ważny aspekt, który sama wciąż odkrywam w sobie. Jak głęboko mamy zakorzenione przemocowe i destruktywne nawyki w traktowaniu nas, tylko dlatego, że jesteśmy kobietami. Wystarczy odwrócić role i w typowych życiowych sytuacjach obsadzić mężczyznę i dopiero wtedy widzimy bezmiar niesprawiedliwości i absurdu, w jakim żyjemy. Widzę te absurdy w mojej własnej głowie, te chwile gdy sama sięgam po mizoginiczne przekonania, bez świadomości jak są szkodliwe.

DUCHOWOŚĆ

Praktyka duchowa, zgodna z drogą naszego serca, to jest to, do czego zawsze dochodzimy w pewnym momencie naszych poszukiwań samych siebie.

 

Te obszary chciałabym pogłębiać i odkrywać razem z Wami. Proszę, piszcie, dyskutujcie w komentarzach, co jeszcze?

Jeśli macie jakieś kobiece inicjatywy, wydarzenia, ciekawe przykłady, dajcie znać mailowo, postaram się je umieszczać na stronie, by dotarły do szerszej grupy zainteresowanych.

Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarze “Zapraszam do dyskusji o kobiecości”